jak dlouho nechat chladit motor?

Uživatelský avatar
935Baby
user
Příspěvky: 2333
Registrován: 27.09.2004, 17:33
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od 935Baby » 05.08.2008, 19:36

„ At the begining I looked around and could not find quite a car I dreamed off. Small light-weight sports car which used power efficiently. So I decided to build it by myself“ Ferry Porsche

Uživatelský avatar
maca9
user
Příspěvky: 1700
Registrován: 22.03.2008, 23:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od maca9 » 07.08.2008, 11:25

Ja chladim tesne pred cilem a pak cekam minimalne 5 minut pod to nikdy nejdu :D A minimalne 5 minut i ohrivam a pak aspon 10 minut tocim do 2500. Opatrnosti neni nikdy dost :D

A kdyz tomu davam cocku (dorifto) tak to chladim jeste dyl asi tak 10min
Obrázek

Uživatelský avatar
935Baby
user
Příspěvky: 2333
Registrován: 27.09.2004, 17:33
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od 935Baby » 07.08.2008, 13:53

To ohříváš motor před jízdou na volnoběhu 5 minut jo? to není dobrý pro motor jak si mylně myslíš. Pro motor je nejlepší hned po nastartování když vyjedeš a ohřeješ ho jízdou pri ktere netočíš přes 3000rpm...po dobu než se to ohřeje voda. Idealní je když máš budík teploty oleje...tak počkat až se ohřeje olej tak na cca 70-80°C to už je dobrá provozní teplota.
„ At the begining I looked around and could not find quite a car I dreamed off. Small light-weight sports car which used power efficiently. So I decided to build it by myself“ Ferry Porsche

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od raddy » 07.08.2008, 18:20

tak tak, na volnobehu nikdy nezohrievat....

Uživatelský avatar
maca9
user
Příspěvky: 1700
Registrován: 22.03.2008, 23:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od maca9 » 07.08.2008, 18:59

raddy píše:tak tak, na volnobehu nikdy nezohrievat....

tak vyjizdim az vyleze teplota vody tak jak ma byt nevim kolik je to presne v case strelil sem to od oka, ale tak to teda delat nebudu no.
Obrázek

Uživatelský avatar
maca9
user
Příspěvky: 1700
Registrován: 22.03.2008, 23:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od maca9 » 07.08.2008, 21:06

muzu se jeste zeptat jak to presne vadi motoru to zahrivani na volnobeh :?:
Obrázek

Uživatelský avatar
vrtas
user
Příspěvky: 1044
Registrován: 03.01.2008, 14:41
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od vrtas » 07.08.2008, 22:08

maca9 píše:muzu se jeste zeptat jak to presne vadi motoru to zahrivani na volnobeh :?:
To by mě zajímalo taky.
Jak to mam dělat před závodem/tréninkem když vezem auto na podvalu?Přece nebudu jezdit minut dědkovskym stylem po Sosně nebo po nějakym letišti.

Uživatelský avatar
maca9
user
Příspěvky: 1700
Registrován: 22.03.2008, 23:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od maca9 » 07.08.2008, 22:13

vrtas píše:
maca9 píše:muzu se jeste zeptat jak to presne vadi motoru to zahrivani na volnobeh :?:
To by mě zajímalo taky.
Jak to mam dělat před závodem/tréninkem když vezem auto na podvalu?Přece nebudu jezdit minut dědkovskym stylem po Sosně nebo po nějakym letišti.
proto se ptam kdyz prijedu na sosnu tak hned neletim jezdit a jak to mam teda ohrat kdyz po trati uz litaj jiny na max tak bych jim tam asi vadil, a jak se ohrivaj zavodni specialy :?: ale ty myslim turujou
Obrázek

Uživatelský avatar
935Baby
user
Příspěvky: 2333
Registrován: 27.09.2004, 17:33
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od 935Baby » 08.08.2008, 05:45

No hlavní duvod proc ohrivat jizdou je ten že motor tak ohrejes nejrychleji. Ponevadz je pod zatezi a jde tam vic paliva a tudiz se tvori vic tepla. 5minut jizdy pri 3000rpm ohreje motor mnohem drive nez 5minut chodu na volnobehu.

Takze motory u aut u kterych nám záleží na životnosti neohrivane pri volnobehu protoze jak znamo pro motor je nejkritičtější řežim chod než se ohřeje olej na provozni teplotu. Takze se snazime snizit čas zahřátí na minimum.

To byl hlavni duvod ktery mi staci.

Pak je tu jeste třeba mazání - při volnobehu je mensi tlak oleje a tudiž mazani není idealni....samozrejmne dostacujici ale pri vetsich otackach to maze lip.
„ At the begining I looked around and could not find quite a car I dreamed off. Small light-weight sports car which used power efficiently. So I decided to build it by myself“ Ferry Porsche

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od raddy » 08.08.2008, 07:11

tlak oleja nie je ziadny problem, pretoze este dlho po tom co sa na volnobehu dostane teplota vody k stredu, olej je studeny a ma vysoky tlak, vyssi ako pri plne zahriatom oleji pri jazde, takze no problem.

co ale problem je, ze olej nema svoje spravne prevadzkove parametre ak je studeny a to motor nemoze robit dobre, preto nie je vhodne predlzovat cas zohriatia oleja na prevadzkovu teplotu.
to iste plati pre motor, ktory kym nema prevadzkovu teplotu, nema ani spravne vole a viac sa opotrebuje.
no a nakoniec, predlzovanim casu ohrevu nechavame viac casu vodnej pare aby posobila.

pri zavodnych autach je to uplne ine, kedze udrzba motora eliminuje vsetky vyssie spomenute problemy pri beznom aute.

Uživatelský avatar
maca9
user
Příspěvky: 1700
Registrován: 22.03.2008, 23:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od maca9 » 08.08.2008, 09:07

ted je mi to jasny a diky za upozorneni na me chyby :oops:
Obrázek

Uživatelský avatar
driftak
user
Příspěvky: 1166
Registrován: 20.08.2007, 09:19
Bydliště: Bratislava-petrzalka / Senec
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od driftak » 08.08.2008, 10:09

Ty voe ked to mam zahrievat, aj chladit za jazdy, naco mi budedialkovy start a turbotimer?? :lol: :lol:
Lilo projekt Nissan 200sx - S13 - rozpredaj
Yamaha Raptor 700
MB W124 2,5TD automat- momentalny daily car

Kto neskoro brzdí, ďalej zájde. ---...benzín nás každodenný daj nám dnes,posveť sa ostrá vačkovka,príd očakávaný výkon z teba,i neuveď nás do zadretia,ale zbav nás usadenín karbonu,lebo tvoj je olej,i klukovka,i ojnice i piesty i blok motora naveky vekov amen.

Uživatelský avatar
Peca
user
Příspěvky: 3502
Registrován: 15.02.2006, 22:58
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od Peca » 08.08.2008, 10:56

driftak píše:Ty voe ked to mam zahrievat, aj chladit za jazdy, naco mi budedialkovy start a turbotimer?? :lol: :lol:
Good point, jsou to vyhozené prachy ;)
Zelené peklo - všichni tam jednou musíme...
Anybody who says they enjoy the Nürburgring is either lying or isn't driving fast enough - J. Stewart

Uživatelský avatar
Mirek
user
Příspěvky: 7072
Registrován: 16.07.2005, 14:52
Bydliště: Brno, Vysočina a Německo
Kontaktovat uživatele:

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od Mirek » 08.08.2008, 12:00

Peca píše:
driftak píše:Ty voe ked to mam zahrievat, aj chladit za jazdy, naco mi budedialkovy start a turbotimer?? :lol: :lol:
Good point, jsou to vyhozené prachy ;)
s tim nesouhlasim. Vyjet ihned po nastartovani je dle meho hloupost stejna jako stat 5 min na volnobehu. Ja to delal tak, ze jsem auto nastartoval, tak cca 1-1.5min volnobeh a pak pomala jizda. Nikdo tady nezminil ze motor je jizdou vice zatizeny nez volnobehem, takze pokud nekdo vyjede hned po nastartovani, nemusi byt na vsech castech udelany olejovy film a predcasnou zatezi muze dojit k poskozeni.

K tomu dochlazovani si tady nejak protirecite...nejdriv pisete ze se olej jizdou rychleji zahriva a pak tady nekdo napise ze dochlazovat se ma taky jizdou. Jak se ten olej tim stejnym zpusobem jizdy chladi a ohriva? Jak pozna co po nem zrovna chcete :-) Prehraty olej je velice ridky, proto pokud motor dochlazujete, doporucuji mit motor v co nejmensi zatezi, aby nedochazelo k nadmernemu opotrebeni. A u motoru ktery dava do pohybu 1200kg jsou casti vice namahane nez kdyz si toci na volnobeh.

Pokud dojde k prehrati vody, je doporuceno auto zastavit a motor nechat bezet na miste. To stejne u oleje. Jediny zpusob kdy muze pomoct k chlazeni pomala jizda je ten, ze mate dobre umisteny olejovy chladic ktery je chlazeny naporove.
In progress:Nissan 260SX S13 Spec-R Twin Turbo
Future project car #1: Nissan Primera P10 GT rv.91 SR20DE (Evolution I in progress)
Future project car #2: Nissan Primera P10 4x4 rv.92 SR20Di (Evolution I in progress)
Daily car 1: Octavia I TDI (66kw) swap na ASV 81kw, 6q řevodovka, RS podvozek, sprint 764, 96kw turbo kit
Daily car 2: Felicia II
Just for fun: Aprilia RSV 1000 Mille
Ex Car: Nissan 200SX RPS13 rv.91 SR20DET

Prodej ND na 200sx: Seznam dilu zde

Uživatelský avatar
raddy
user
Příspěvky: 4812
Registrován: 05.10.2004, 11:19
Bydliště: Piešťany, Slovensko

Re: jak dlouho nechat chladit motor?

Příspěvek od raddy » 08.08.2008, 12:27

no ty si to pekne rozkomplikoval, len co je pravda.
olej sa jazdou zahrieva lepsie ako na volnobehu preto, pretoze motor produkuje viac tepla a teda zahrievanie trva ovela kratsie.
ak je mazanie v poriadku, olejovy film je na vsetkych potrebnych miestach za cca 2-3s po starte.
riesilo sa tu zohrievanie v case 5min po starte, nie 1minuta, to naozaj nicomu neuskodi, nie je vsak pravda ze je to nutne. idealne je po starte odist a do plneho zohriatia jazdit tak ako sa to v takychto situaciach ma.
olej sa jazdou chladi lepsie preto, pretoze je k dispozicii neporovnatelne vacsie mnozstvo vzduchu ktore teplo z motora a z oleja odvadza. nechaj olej zohriat na 100-120C a urob 2 pokusy:
1, hned zastav a nechaj motor bezat na volnobehu a zmeraj cas za ktory sa teplota oleja znizi na minimalnu hodnotu, pod ktoru uz neklesne.
2, zarad vyssi prevodovy stupen, lahke otacky a lahky plyn, napr 90km/h na 5ke a zmeraj cas za ktory klesne teplota na rovnaku hodnotu ako predtym na volnobehu.

vzdy je to o jedinom: ako skratit cas na zohriatie/ochladenie na prevadzkovu teplotu na co najmenej. co je lepsie, nechat prehriaty motor ist na volnobehu, kde kvoli absencii naporu vzduchu teplota este vzrastie alebo ho nechat pri minimalnej zatazi rychlo vychladit kludnou jazdou?

a co sa tyka tvojho odporucania, aby sa v pripade prehriatej vody ostalo stat, mozes mi prosim povedat co treba robit ak ti voda vyvre prave preto, PRETOZE SI OSTAL STAT?

mam pocit ze sa to zbytocne komplikuje, na tomto fore je 1000x napisane, ako sa ma motor zohrievat aj ako sa ma chladit, naozaj nevidim velky prinos rozoberat to stale znova ked sa niekdo novy na to opyta...

no a toto
[quote="Mirek]
K tomu dochlazovani si tady nejak protirecite...nejdriv pisete ze se olej jizdou rychleji zahriva a pak tady nekdo napise ze dochlazovat se ma taky jizdou. Jak se ten olej tim stejnym zpusobem jizdy chladi a ohriva? Jak pozna co po nem zrovna chcete :-) [/quote]
snad ani komentar nepotrebuje :wink:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 hostů